Türkiye'de dinsizliğin artma sebepleri

Admin

Administrator
Yönetici
Mesajlar
78
Puanları
6
Türkiye'de dinsizliğin arttığı ve insanların Ateizm, Deizm ve agnostizm gibi farklı düşüncelere yöneldikleri iddia ediliyor. Konda anket şirketinin bu konuda yaptığı araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konudaki yorumlarınız nelerdir? İnsanlar neden dinden uzaklaşıp alternatif düşüncelere yöneliyorlar?


KONDA'nın yaptığı bir araştırmaya göre son 10 yılda kendisini dindar muhafazakar olarak adlandıran gençlerin oranı yüzde 28'den yüzde 15'e gerilemiş durumda. Araştırma da gençlerin inanç seviyesi ve örtünme oranlarının ülke geneline daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırmalarda varılan sonuçlar Türkiye'de inançsızlığın yaygınlaştığının ve dindarlığın azaldığının ortaya çıktığını gösteriyor..

Peki dindarlık neden azalıyor? İnsanlar neden dini inançları daha fazla sorgulamaya başladılar? Türkiye'de dinsizlik sol kesime mal edilirken neden sağ kesimin iktidarda olduğu bir dönemde yükselmektedir? Türkiye'de ateizmin yükselişi küresel trendlerin bir yansıması mı yoksa Türkiye'deki gelişmelerden mi kaynaklanmaktadır?

İlgili haber linkinine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz..


 
Son düzenleme:
Üst