Mac bilgisayarlarda, NTFS Dosya Sistemi tanıtma

Guru

Member
Yönetici
Mesajlar
70
Puanları
6
Bilgisayarlarımız belki de günümüzde ilk sıralarda en çok kullanılan cihazlardır. Teknoloji, bilişim ve internet dünyasındaki gelişmeler bizi bilgisayarlara daha bağımlı hale getiriyor ve ihtiyaçlarımızı karşılamaya yöneliyor. Bilgisayarların aşırı kullanımı, orantılı olarak çok sayıda dosya anlamına gelir. Dosyalarımız her an, her saniye bilgisayarlarımızda birikiyor ve bilgisayarlarımız artık bu dosyaların yükünü sırtlarında taşıyamıyor. Bu durumda yedekleme işlemi de devreye girer. Bilgisayarlarımızda bulunan dosyaları yedeklemek için birçok yöntem olmasına rağmen, Apple bilgisayarına sahip olanlar daha fazla olumsuzlukla karşı karşıyadır. Apple yani Mac bilgisayarlarda NTFS dosya biçimlendirme sistemi vardır. Bu sistem aynı zamanda çeşitli uyumsuzluklar içerdiğinden, yedekleme yapmak uğraştırıcı olabilir..

Bu makalede, NTFS dosya biçimlendirme sistemiyle uyumsuzluk yaşamamanız için size bazı çözüm önerilerinden bahsedeceğiz. Bahsettiğimiz çözüm önerileriyle birlikte, Mac'te yedekleme sırasında artık uyumsuzluk ifadesiyle karşılaşmayacaksınız. Mac bilgisayarlarda yaşanan uyumluluk ve yazma sorununun çözümleri sayesinde NTFS dosya biçimlendirme sistemi sizi engel olmaya teşvik etmeyecektir. Bu sayede dosyalarınız biriktiğinde uyumluluk sorunu yaşamadan bu dosyaları harici disklere kolayca yedekleyebilir ve bilgisayarınızın yükünü hafifletebilirsiniz. Yedekleme ile ilgili sorun yaşamak istemeyenler için aşağıdaki çözümleri listeledik.

Paragon NTFS

Sizin için ilk çözüm önerimiz Paragon NTFS. Öncelikle Paragon ntfs'nin özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. İlk olarak, Paragon NTFS ücretlidir. Resmi web sitesinden satın alabilir ve dosyaları hemen yedeklemeye başlayabilirsiniz.

1636294339568.png

Ürün için 2 farklı versiyon hazırlanmıştır. Ürünün son sürümü macOS Mojave idi. İlk versiyon Sierra olarak bilinir. Özellikle en son sürüm olan Mojave, ilk sürüme göre daha çok tercih edilmekte ve sürdürülmektedir. Yeni sürüm daha gelişmiş donanıma sahip olduğundan, Paragon yeni sürümü ile de piyasaya çıkıyor ve ilk sürümü arka planda bırakıyor.

SSD sürücüler üzerinde çalışabilen Paragon NTFS, kullanıcılarına 3 farklı özellik sunuyor. Bunlar yazma, okuma ve elbette yedekleme özellikleridir. NTFS, diskleri yerel diske dönüştürmeyi başarır. Ayrıca, kurulumu da çok kolaydır. Ayrıca, MAC ve Windows arasında geçiş yapma ve dosya aktarma gibi özellikleri, kullanıcıların aralık ayında işlerini yapmalarını kolaylaştırır

Her şeyden önce, ürünün en son sürümünü satın aldığınızda, yükleme sihirbazı sayesinde Mac'inize birkaç dakika içinde kolayca yükleyebilirsiniz. Ürün hakkında beni gerçekten etkileyen şey, Mac ve Windows arasında geçiş yapma yeteneğiydi. Bu geçiş sayesinde dosyaları aktarabilirsiniz. Eğer kararlı bir şekilde ürün seçmek için olsun veya olmasın, eğer ki biz, bu özellik göz ardı etmeyin.

exFAT

Son olarak, exFAT, dosya yedeklemeleri ve dosya aktarımları yapmanızı önerebileceklerimiz arasındadır. Diğer uygulamalardan farklı olarak, exFAT ücretsiz olarak kullanılabilen ve herkese hizmet veren bir uygulamadır. exFAT geliştiricisi Windows olarak bilinir.

Sınırsız özelliği ile dikkat çekiyor ve 16 Exabaytlık dev kapasite büyüklüğü ile dikkat çekiyor. NTFS sorunlarına ücretsiz çözüm bulmak isteyenlerin tercih edebileceği bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Dahası, HD video çekmek, biriktirmek gibi şeylerle uğraşıyorsanız, 16 Exabaytlık bir boyuta sahip olmak sizin için daha kolay olacaktır.

1636294396604.png

İlk olarak, ürünün ücretsiz olması onu Paragon ntfs'den daha çekici kılıyor. Dahası, büyüklüğü de oldukça yüksektir. Ancak Mac ve Windows arasında geçiş yapmak istiyorsanız veya eski bir cihazınız varsa, çeşitli sorunlarınız olabilir. exFAT birçok cihazla uyumlu değildir, bu nedenle kullanmadan önce bir uyumluluk testi yapmalısınız.

Ayrıca, FUSE ve Apple Deneysel NTFS Yazma Desteği seçenekleri de vardır. Ancak, FUSE'U kullanmak için Macos'un okuma ve yazma ayarlarını girerek burada değişiklik yapmanız gerekir. Yaptığınız bu değişiklikler bir risk faktörüdür. Bu nedenle, SİGORTAYI önermiyoruz. Apple Deneysel NTFS Yazma Desteği de henüz iyi durumda değil. Apple tarafından kullanıma sunulmuş olmasına rağmen, tamamlanmadığı için risk olarak değerlendirerek bu seçeneği önermiyoruz.

Bu nedenle, size kesin olarak sunabileceklerimiz arasında, önce ödenen Paragon NTFS ve ikincisi ücretsiz olan exFAT bulunmaktadır. Bu iki seçenek sizi dec uygun olanı seçebilirsiniz.
 

Manowar

New member
Mesajlar
6
Puanları
1
mac bilgisayar kullanıyorsak NTFS dosya sistemine erişmek gerçekten gerekli oluyor. son derece faydalı bir konu olmuş
 
Üst